Telefón:

+421 908 571 635

Email

ekocentrum@malaliska.sk

Jednou z najmilších zimných aktivít je určite kŕmenie a pozorovanie divých zvierat, ktoré počas zimy trochu strácajú plachosť a sú k nám bližšie. Medzi tie, ktoré sa dajú pozorovať najjednoduchšie patria vtáky. Sýkorky, drozdy, vrabce, stehlíky, ďatle a mnohé iné. Ak im pripravíme chutné pohostenie a budeme ho pravidelne dopĺňať, máme postarané o zábavu na celú zimu.

 
Pravidlo číslo 1 – kŕmime vo vhodnom čase

Nechajme priestor prirodzenej prírode a prikrmujme len v čase skutočnej núdze. To v prípade vtáčikov znamená, že prikrmujeme len ak je súvislá pokrývka snehu alebo ľadu, silné mrazy a zároveň je v našom okolí nedostatok prirodzenej potravy – plodov a semien kríkov a stromov, hmyzu ukrytého v lístí a podobne.

Pravidlo číslo 2 – prikrmujeme bezpečne

Prikrmujeme tak, aby návšteva kŕmidla nebola pre vtáky nebezpečná – ľahko dostupná pre mačky a iných predátorov.
Nepoužívame sieťky na balenie lojových gúľ – vtáky sa do nich môžu zamotať.
Kŕmidlo pred začiatkom sezóny vydezinfikujeme savom a dbáme, aby potrava nevlhla a nezačala plesnivieť. Takéto kŕmidlá sú zdrojom nákazlivej vtáčej choroby trichomoniázy. Ak v blízkosti kŕmidla spozorujete posedávať našuchoreného, malátneho až apatického vtáčika odstráňte celé kŕmidlo, krmivo vyhoďte, kŕmidlo vydezinfikujte a aspoň týždeň vôbec neprikrmujte. Aby sa choroba nerozšírila, je dôležité, aby sa vtáčiky nestretávali.

Pravidlo číslo 3 – kŕmime len vhodnými potravinami

To znamená nič solené, pokazené, žiadne pečivo ani vodu. Naopak, veľmi vhodné sú slnečnicové semienka, orechy, jabĺčka, šípky, žalude, mak, vločky a obilie, nesolená masť a loj. Dávame veľký pozor, aby krmivo nemoklo a nezačalo plesnivieť.

Pravidlo číslo 4 – kŕmime pravidelne

Vtáčiky sa z našej nádielky potešia a časom sa na ňu začnú aj spoliehať. Noci sú počas zimy dlhé a vtáčiky sa musia najesť hneď ráno. Inak im často hrozí, že umrznú od hladu a vyčerpania. Veď menšie zvieratá musia jesť oveľa častejšie ako my.

Pripravte zvieratám Vianoce

Inšpirujte sa našimi typmi na tvorbu krásnych koláčikov pre zver, jedlých reťazí a ďalších chutných a zdravých ozdôb, na ktorých si môžu prísť pochutnať aj ďalšie zvieratá: veveričky, srnky, zajace či jelene. V tomto prípade zoberte nádielku do lesa, aby ste nenaučili divú zver na kŕmenie medzi obydliami.

Navlečte na šnúrku striedavo kusy jablka, šípky a rozpolené vlašské orechy. Použiť môžete aj arašidy, brusnice, hrušky … jednoducho ovocie a orechy, ktoré máte.

Pustite sa s deťmi do varenia! Roztopte nesolenú masť, zamiešajte do nej slnečnicové semienka, vločky a ďalšie semienka ktoré máte a začnite tvarovať. Z tuhnúcej zmesi môžete vytvoriť guľky, srdiečka … zmes môžete nechať zatuhnúť v jogurtových téglikoch, tortovej forme, vykrajovačkách alebo cukrárskych košíčkoch. Ozdobiť ich môžete semienkami, kúskami ovocia a orieškami. Zatuhnúť ich dajte na chvíľu von do zimy. Potom už stačí hotové koláčiky povešať do záhrady. Ak by na nich šnúrka nedržala, vyrobte si provizórnu formu z rolky toaletného papiera, použiť škrupinu z kokosového orecha alebo zmes vložte medzi konáriky.

Recommended Articles

Leave A Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *