Mnohí máte záhradu plnú opadnutého lístia ktoré nestíhate pohrabať. Rozmýšľate, čo na to povie sused a či si záhradu nezamoríte škodcami? Upokojím vás. Väčšina z nás je natoľko vyťažená, že nás skutočne záhrada našich susedov nemá kedy zaujímať.
Kedy hrabať a kedy nie?
Predsa len sú situácie a miesta, odkiaľ je vhodnejšie opadané lístie zhrabať. Sú to chodníky, štrkové a spevnené plochy. Na nich by sa vám postupne z lístia vytvorila šmykľavá hmota, ktorá by mohla byť nebezpečná. Lístie odhrabte aj z trávnikov. Tráva potrebuje slnko a ešte dlho môže počas pekných dní fotosyntetizovať. Vyčistite vodné plochy. Do jazierok či potokov rozhodne popadané ani pohrabané lístie nepatrí.
Lístie pohrabte aj pod ovocnými stromami napadnutými chorobami. Toto lístie dajte do bioodpadu a nekompostujte ho. Orechové lístie obsahuje triesloviny a fytotoxické látky, ktoré spomaľujú jeho rozklad a zabraňujú rásť niektorým druhom rastlín. Preto je potrebné orechové lístie zhrabať. V malých množstvách ho môžete pridávať do kompostu. Pri kompostovaní sa triesloviny aj fytotoxické látky rozložia a po 6-tich mesiacoch je použitie kompostu v záhradke úplne bezpečné.
Naopak pod stromami, aj keď pod nimi rastie tráva, hrabať nemusíte. Opadané lístie bude chrániť korene rastlín pred vymrznutím, zadrží vlahu a zabezpečí im prísun živín. Rovnako môžete pohrabané lístie prihrnúť ku kvetom a kríkom a tak ich ochrániť pred zimou či suchom.
Kam s lístím?
Lístie je najlepšie ponechať pod stromami, kríkmi a okolo kvetov. Ak vám ho zostalo veľmi veľa, vytvorte z neho v tichom a záveternom kúte záhrady kopu. Môžu ju na zimovanie využiť rozličné zvieratá, napríklad žaby, salamandry či ježkovia. (Pripájame milé video: https://www.facebook.com/suzichameleon/videos/6089744554386575.)
Lístie môžete aj kompostovať. Odporúčame dať si ho do samostatného zásobníka, ktorý nám bude slúžiť ako zdroj suchého uhlíkatého materiálu. Do kompostu sa mieša s mokrými surovinami ako šupy či čerstvá tráva v pomere 1:1. Tak vytvoríte skvelé hnojivo vhodné ku kvetom aj plodinám.
Lístie nikdy nespaľujte. Okrem toho, že je to zakázané zákonom, má to aj mnoho ďalších dôvodov. Horiace lístie ľahko rozfúka vietor a tak môžete nechtiac spôsobiť nekontrolovaný požiar. Pri horení tohto materiálu vzniká hustý štipľavý dym plný karcinogénnych splodín a látok prispievajúcich ku globálnemu otepľovaniu. A dobré vzťahy so susedmi si takto určite nevybudujete, skôr na vás zavolajú políciu či hasičov a budete platiť pokutu.
A čo škodcovia?
Tak tých sa obávať vôbec nemusíte. Táto stará fáma bude zažehnaná a vaša záhrada bude zdravá ak dodržíte predchádzajúce odporúčania. Organizmy, ktoré v lístí žijú a rozkladajú ho sú nesmierne dôležité. Sú to rôzne chrobáky, slimáky, dážďovky, žižiavky, mnohonôžky, chvostoskoky a oveľa viac menších druhov, ktoré sa starajú o premenu lístia na živiny. Obohacujú a prevzdušňujú pôdu, zvyšujú jej schopnosť zadržiavať vodu a tým sa príkladne starajú o naše rastliny. Sú medzi nimi aj početné dravé druhy, takže sa nemusíte báť ich premnoženia – regulujú sa navzájom.
Veríme, že aj vy prepadnete čaru nového trendu nehrabania lístia z celej plochy záhrady. Veď lístie je nádherné a ak máte umeleckého ducha a vytvoríte z neho pekné ornamenty, celé svoje okolie (vrátane živočíchov) určite potešíte :).